مخزن اسید

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

آیا می دانید ساخت مخزن اسید به چه صورت است؟

ساخت مخزن ذخیره اسید نیاز به توجه ویژه ای دارد، برای آن که با نحوه طراحی و ساخت مخزن اسید آشنا شوید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مخزن اسید

اسید یکی از خورنده ‌ترین و خطرناک ‌ترین موادی است که کارگران فرآوری ‌های شیمیایی با آن کار می‌کنند و اسید سولفوریک یکی از رایج‌ ترین عوامل در این گروه است. در واقع، تولید جهانی اسید سولفوریک تقریباً 180 میلیون تن در سال است. اسید سولفوریک یک محلول مایع شفاف، محلول در آب بدون بو است که سبب ایجاد یک پانچ می شود. اسید سولفوریک که به دلیل طیف گسترده ای از کاربرد ها به عنوان پادشاه مواد شیمیایی شناخته می شود، در عملیات هایی مانند فرآوری شیمیایی، فرآوری مواد معدنی، پالایش نفت، تصفیه آب و غیره رایج است.

در واقع مخزن اسید مخزنی است به منظور نگهداری یا ذخیره سازی انواع مختلف اسید ها از جنس استیل، پلی اتیلن، کامپوزیت و یا هر ماده ای که واکنشی به مواد قلیایی و اسیدی از خود نشان ندهد. مخازن نگهداری اسید جهت نگهداری و حمل اسید سولفوریک، نیتریک، فسفریک و کلریدریک استفاده و بهره برداری می شوند.

اگر از اسید سولفوریک در فرآیند های شیمیایی یا ساخت کارخانه خود استفاده می کنید، ذخیره و نگهداری صحیح اسید بسیار مهم است. این شامل طراحی، استفاده و نگهداری دقیق مخزن ذخیره سازی است. هنگام تعیین بهترین گزینه های ساخت مخازن ذخیره اسید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • مواد ساخت و ساز

اکثر مخازن حاوی اسید سولفوریک به دلیل توانایی آن ها در مقاومت در برابر ماهیت خورنده اسید از فولاد کربنی یا فولاد ضد زنگ ساخته شده اند. عوامل دیگری که در انتخاب مواد نقش دارند عبارت است از: اندازه مخزن اسید، هزینه ها، کیفیت اسید مورد نظر، غلظت اسید و دمای ذخیره سازی. برای اطمینان از انتخاب بهترین و ایمن‌ترین مصالح ساختمانی، با یک سازنده مخزن اسید همکاری کنید که می ‌داند کدام مواد می‌ توانند در برابر خواص اسیدی بسیار خورنده مقاومت کنند.

 • سیستم های تهویه

اطمینان از سیستم های تهویه مناسب یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی و ایمنی مخزن اسید است. تهویه مخازن نه تنها به مخازن اجازه تنفس می دهد، بلکه از تجمع گاز های مضر و بالقوه خطرناک در مخازن نیز جلوگیری می کند. تهویه با طراحی متخصص شروع می شود، اما همچنین مستلزم بازرسی و نگهداری از کارمندان است، مانند جستجوی نشانه هایی از آسیب یا پاک کردن زباله هایی که می توانند دریچه ها را مسدود کنند.

 • لاینر های ثانویه مهاری

مهار اسید از اهمیت بالایی برخوردار است. فرسایش به ویژه در مخازن ذخیره اسید سولفوریک رایج است. آستر های محفظه ثانویه به مهر و موم کردن و محافظت از فلز کمک می کنند و یک مانع اضافی برای مقابله با چنین مواد بسیار ساینده ایجاد می کنند. این می تواند به کاهش سایش، بهبود یکپارچگی مخزن و محافظت از تاسیسات شما در برابر خرابی های مخرب کمک کند.

نگهداری و جا به جایی مخزن اسید یا سایر مواد شیمیایی خطرناک می تواند خطرات زیادی را برای تأسیسات شما، کارکنان و محیط زیست ایجاد کند. خرابی تانک می تواند فراتر از آسیب مخزن و هزینه های نگهداری باشد. آن ها می توانند منجر به فجایع مانند آتش سوزی و انفجار شوند. ساخت مخزن اسید مستلزم توجه ویژه است و به دلیل نگرانی های ایمنی، جایی برای خطا باقی نمی گذارد. انتخاب یک سازنده مخزن با تجربه و آگاه بسیار مهم است.

مخزن پلی اتیلن دو جداره نگهداری اسید

مخازن پلی اتیلن یک گزینه خوب برای ذخیره و نگهداری انواع مایعات مانند آب هستند که به دلیل قیمت مناسب و کیفیت بالا و کارایی راحت در صنایع کاربرد زیادی دارد.

یکی از کاربرد های مخازن پلی اتیلن ذخیره و نگهداری انواع اسید ها می باشد، مخزن های چند لایه پلی اتیلنی مخصوص نگداری اسید می باشد و خاصیت ضد خورندگی دارنده و در برابر اسید دچار واکنش نمی شوند. این مخازن دو جداره می باشند و قابلیت ذخیره بالایی دارند اما در زمان ذخیره سازی حتما باید نوع اسید و شرایط نگهداری آن را در نظر بگیرید.

مخازن پلی اتیلن نگهداری اسید دارای مقاومت مکانیکی بالایی در برابر بدون سازه قرار گرفتن بر روی خاک است یعنی این قابلیت را دارد که بدون ایجاد زیر سازی بر روی خاک قرار داد اما بهتر این است بر روی سازه قرار بگیرد تا طول عمر مخزن افزایش پیدا کند.

مخازن ذخیره اسید بر حسب نیاز مشتری قابلیت طراحی و تولید به صورت افقی، عمودی و ته قیفی را نیز دارند که هرکدام دارای گنجایش ها و ظرفیت های مختلفی می باشند.

کدام اسید ها را می توان در مخازن پلی اتیلن ذخیره و نگهداری کرد؟

در استفاده از مخازن پلی اتیلن این مورد را باید در نظر گرفت که اسید ها معمولا چگالشی بیشتر از آب دارند و به این دلیل که اسید به صورت رقیق شده و محلول در آب ذخیره سازی می شود تولید گرما می کند، باید این نکته را در نظر داشت که در فرآیند این رقیق سازی نباید دمای محلول از +55 بالا تر برود چون ممکن است با لایه های مخازن دچار واکنش شوند، معمولا اسید هایی مانند اسید سولفوریک و اسید فسفریک که بیشترین کاربرد را در صنعت دارند به ترتیب دارای چگالی 2 و 1.5 برابر آب دارند همین امر موجب تولید گرمای بالا می شود .

توصیه می شود مرحله ی رقیق سازی در یک مخزن دیگر که ارتفاع کوتاهی دارد انجام شود و سپس به مخزن اصلی منتقل و ذخیره شود تا مشکلی پیش نیاید.

مزیت های مخازن دو جداره پلی اتیلنی ذخیره اسید

 • دوام و عمر طولانی
 • هزینه پایین نگهداری
 • مقاومت بالا در مقابل خوردگی
 • وزن کم و سهولت در حمل و نقل
 • سرعت بالای تولید و نصب سریع و آسان
 • تولید مخازن بدون نشت با جوش اکسترود
 • بهداشتی بودن (دارا بودن گرید آشامیدنی)
 • قیمت مناسب نسبت به نمونه فلزی و بتنی
 • قابلیت تولید با رنگ های مختلف روشن و تیره
 • قابلیت اتصال لوله و سایر انشعابات به روش جوشکاری
 • قابلیت تولید متنوع در حجم و ظرفیت مخزن پلی اتیلن دو جداره

قیمت مخزن اسید

قیمت مخزن اسید و سایر مخازن نگهداری و ذخیره محلول ها و سیالات وابسته به فاکتور های مختلفی است. ظرفیت مخزن اسید، دمای سیالی که قرار است درون مخزن نگهداری شود، درجه اسیدیته سیال درون مخزن، دفنی یا غیر دفنی بودن منبع و نهایتا اتصالاتی است که قرار است روی مخزن بسته شود.

رتبه بندی قیمت مخزن اسید به ترتیب زیر می باشد:

 • کم ترین قیمت این مخازن مربوط است به مخزن برای اسید و مواد شیمیایی.
 • دومین رتبه در قیمت مربوط به مخزن اسید پلی پروپیلن می باشد.
 • سومین و بالا ترین قیمت از جنس بدنه استیل می باشد .

همچنین پارامتر های قیمت مخزن اسید وابسته به مشخصات زیر می باشد:

 • جنس بدنه مخزن اسید
 • ظرفیت نگهداری مخزن اسید
 • دمای سیالی درون مخزن اسید
 • عمودی یا افقی بودن مخزن اسید
 • دفنی یا غیر دفنی بودن مخزن اسید

در شرکت ناب زیست ما می توانیم مخازن ذخیره اسید بادوام را برای تاسیسات شما طراحی و نصب کنیم. ما در ایجاد و پوشش مخازن که نیاز های خاص شما را برآورده می کند و استاندارد های ایمنی را رعایت می کند، با تجربه و متبحر هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ساخت و پوشش برای تمام نیاز های مخزن اسید و لوله کشی با ما تماس بگیرید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09128714670 – 02188721092 – 02188722027

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments